Niemen - Od początku

Czeslaw Niemen - Od poczatku
Czesław Niemen - Od początku, rok wydania 2002 - ukazał się od dawna oczekiwany pierwszy zestaw archiwalnych nagrań Czesława Niemena. Pięknie wydany, oprawa graficzna wykonana oczywiście przez samego Niemena. W zgrabnym pudełeczku znajdziemy sześć płyt CD w tzw. digipackach (tekturowe okładki, otwierane jak książka). Okładki tych płyt to miniatury oryginalnych okładek płyt analogowych. Wszystkie nagrania zremasterowane przez samego Niemena. Pierwszych pięć płyt ukazało się już wcześniej osobno w tradycyjnych plastikowych obwolutach na CD ale polecam zakup właśnie tego zestawu. Mamy komplet, no i płyty w digipackach wygladają dużo atrakcyjniej.
Niemen zapowiada kontynuację cyklu, planuje zamieścić w nim także płyty, które ukazały się tylko za granicą (USA, Włochy, Niemcy). Mam nadzieję, że powodzenie tego zestawu zmobilizuje Niemena do szybszej pracy nad remasteringiem kolejnych płyt. Prace nad tymi sześcioma trwały od 1995 roku. W takim tempie moglibyśmy całości nie doczekać, że o samym Niemenie nie wspomnę.

Czeslaw Niemen - Od poczatku
Przewodnikiem po płytach jest powyższa książeczka, zawierająca wiele archiwalnych zdjęć jak i współczesny komentarz Niemena do ówczesnych wydarzeń i kolejnych płyt. Dość wspomnieć, że pierwsze zdjęcie pochodzi z 1962 roku.
No to ruszajmy, od początku...

Czeslaw Niemen - Sen o Warszawie
Czesław Niemen - Sen o Warszawie, rok wydania ? - pierwsza płyta i od razu zmyła. W zestawie podany rok wydania 2002, płyta, która wyszła wcześniej solo nosi datę 1995. A tak naprawdę to takiej "czarnej" płyty nigdy nie było. Zawarte na niej nagrania pochodzą z singli nagranych w latach 1962 do 1966. Na początek utwory "Felicidade" i "El soldado" w popularnym wówczas stylu "mexicana". Niestety nie przetrwało do naszych czasów nagranie słynnego przeboju "Malaguena". Później próbki innych stylów "Teach me how do twist" oraz słynne "Locomotion". Dalej pierwsze "kawałki" z muzyką Niemena "Wiem, że nie wrócisz", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" i "Czas jak rzeka". Są też takie hity jak "Nie bądź taki Bitels" czy "Zabawa w ciucibabkę". Wszystkie te utwory zostały nagrane z zespołem Niebiesko-Czarni w składzie: Jerzy Kosela, Henryk Zomerski, Jerzy Kowalski, Daniel Danielowski, Włodzimierz Wander, Krzysztof Klenczon, Bernard Dornowski, Marek Szczepkowski, Janusz Popławski, Andrzej Nebeski, Zbigniew Podgajny, Zbigniew Bernolak, Adriana Rusowicz, Maria Wit, Urszula Dziecielska.
Ostatnie cztery utwory pochodzą z singla "czwóreczki" nagranej z francuską orkiestrą Michela Colombiera. Do wszystkich muzykę napisał Niemen: "Czy wiesz o tym że", "Sen o Warszawie", "Być może i ty" oraz "Hej dziewczyno hej". Zmiast "Snu o Warszawie" miał się na singlu znaleźć utwór "Chciałbym cofnąć czas" ale tłumaczenie tekstu nie podobało się Niemenowi i na poczekaniu napisał do tego tłumaczenia muzykę właśnie "Snu", tekst polski napisał później Marek Gaszyński. A piosenka "Chciałbym cofnąć czas" ukazała się na płycie "Dziwny jest ten świat". A ta historyczna czwóreczka leży u mnie gdzieś na półce. Okładka tej pierwszej "zmyłkowej" płyty pochodzi właśnie z tego singla.

Czeslaw Niemen - Dziwny jest ten swiat
Czesław Niemen - Dziwny jest ten świat, rok wydania 1967 - to pierwsza "prawdziwa" płyta Niemena. Nagrana pod szyldem Czesław Niemen & Akwarele (Tomasz Jaśkiewicz, Paweł Brodowski, Tomasz Butowitt, Marian Zimiński), w kilku utworach wspomagani przez Alibabki. Bardziej znane kawałki to "Wspomnienie", "Chciałbym cofnąć czas", "Domek bez adresu" no i oczywiście "Dziwny jest ten świat".

Czeslaw Niemen - Sukces
Czesław Niemen - Sukces, rok wydania 1968 - tytuł płyty to komentarz do tego co się działo po wydaniu płyty "Dziwny jest te swiat". To w tym czasie powstał też kontrowersyjny film Piwowskiego "Sukces". A na płycie same przeboje, głównie soulowe ale widać już i nowe obszary zainteresowań muzycznych: "Płonąca stodoła", "Włóczęga" (melodia ludowa), "Allilah" (z motywami wschodnimi), "Jeżeli" (do słów Tuwima), "Spiżowy krzyk", "Klęcząc przd tobą" i oczywiście "Sukces". Akwarele w składzie: Tomasz Jaśkiewicz, Marian Zimiński, Tadeusz Gogosz, Tomasz Butowitt, Ryszard Podgórski, Zbigniew Sztyc.

Czeslaw Niemen - Czy mnie jeszcze pamietasz
Czesław Niemen - Czy mnie jeszcze pamietasz, rok wydania 1968 - to trochę płyta składanka, znalazły się tu na nowo nagrane najstarsze utwory (te z czasów Niebiesko-Czarnych) jak "Wiem, że nie wrócisz" czy "Baw się w ciuciubabkę" a także nowe przeboje: "Przyjdź w taką noc", "Pod papugami", "Obok nas". To ciekawe, że te spokojne, nostalgiczne piosenki wzbudzały kiedyś takie emocje u naszych rodziców. Skład Akwareli taki sam jak na płycie "Sukces".

Czeslaw Niemen - Enigmatic
Czesław Niemen - Enigmatic, rok wydania 1969 - kolejna przełomowa płyta Niemena. Zmiana zespołu. Nowa kapela to głównie muzycy jazzowi: Zbigniew Namysłowski, Janusz Zieliński, Tomasz Jaśkiewicz, Czesław "Mały" Bartkowski, Zbigniew Sztyc, Michał Urbaniak. Chórki śpiewały oczywiście Alibabki. Główny utwór płyty to oczywiście Cypriana Kamila Norwida "Bema pamięci żałobny - rapsod". Za jego sprawą męczono nas później Niemenem na lekcjach polskiego:) Pomysł napisania muzyki do Rapsodu podrzucił Niemenowi Wojciech Młynarski ale z Akwarelami było to niemożliwe. Na tej płycie są jeszcze trzy piękne kompozycje: "Jednego serca" do wiersza Adama Asnyka, "Kwiaty ojczyste" do wiersza Tadeusza Kubiaka i "Mów do mnie jeszcze" do wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Ech, to brzmienie organów Hammonda...

Czeslaw Niemen - Czlowiek jam niewdzieczny
Czesław Niemen - Człowiek jam niewdzięczny, rok wydania 1970 - ostatnia płyta w tym zestawie. W oryginale dwupłytowy album, całą jedną stronę pierwszej płyty zajmował jeden utwór, dwudziestominutowa suita "Człowiek jam niewdzięczny" ze słowami i muzyką Niemena. Na tej płycie znajdziemy jeszcze tak znane utwory jak choćby: "Aerumnarum plenus" (Noriwd), "Italiam, Italiam" (Norwid), "Mój pejzaż" (Bellan), "Sprzedaj mnie wiatrowi" (Groński), "Chwila ciszy" (Młynarski). Zespół tworzyli: Zbigniew Namysłowski, Janusz Zieliński, Tomasz Jaśkiewicz, Czesław "Mały" Bartkowski, Janusz Stefański, Jacek Mikuła a w chórkach śpiewały: Krystyna Prońko, Zofia Borca, Elżbieta Linkowska.


(2.01.2003)